دامپا (لمبه)

دامپا (لمبه)

دامپا - لمبه -

 

دامپا ( که در اصطلاح قدیمی به آن لمبه نیز گفته می شود) ابزاری خاص جهت پوشش سقف های کاذب و سازه شیروانی است. همچنین از دامپا جهت پوشش قسمت هایی از نمای جلویی شیروانی و دیواره های کانکس نیز استفاده می شود.

ورق طرح دامپا تولید گروه صنعتی پارسه در سه دسته کلی قابل طبقه بندی می باشد.
 

1- ورق دامپا طولی 

ورق دامپا طولی به وسیله به روزترین دستگاه های فرمینگ در گروه صنعتی پارسه نورد می شود. از مهمترین مزایای این نوع ورق تولید آن در طول دلخواه است. ورق دامپا طولی در واقع فرمینگ می شود و ابعاد آن بسیار نزدیک به ورق دامپای برگی است با این تفاوت که اندازه های گام آن کمی کوچکتر از دامپای برگی بوده و زاویه های گام نیز 90 درجه نمی باشد.
همچنین این نوع ورق از ضخامت 0/3 تا 0/7 میل
و بصورت گالوانیزه رنگی تا طول 12 متر قابل تولید و عرضه می باشد.

2- ورق دامپا برگی
ورق دامپا برگی توسط به روزترین و دقیق ترین دستگاه برک در گروه صنعتی پارسه تولید و عرضه می گردد. از مهمترین مزایای ورق دامپا امکان تولید آن تا ضخامت 1.25 میل و زاویه های گام 90 درجه می باشد. بیشترین تولید قابل تولید برای این طرح 2.5 متر است. و معمولا در ابعاد دلخواه مشتریان تولید و عرضه می گردد.
ورق های روغنی ، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی از ضخامت 0/3 میل تا 1/25 میل بصورت برگی قابل تولید هستند.

3- ورق دامپا قطعه ای

ورق دامپا قطعه ای نوعی از دامپا ست که برای قسمت هایی که در یک راستا نبوده و برش و گوشه بری زیاد دارد بکار می رود. این نوع دامپا با توجه به ساختار آن نصب سخت تری نسبت به دو طرح قبلی دارد ولی در برخی نقاط جز این طرح را نمی توان استفاده نمود. از مهمترین مزایای این طرح امکان تولید آن در ضخامت های بیشتر از 1/25 میل می باشد. همچنین امکان برش و گرد نمودن راحت تر دامپا قطعه ای یکی از مهمترین علل استفاده از آن است.

همچنین دامپا با توجه به نوع کاربرد آن و همچنین سازه انتخاب شده برای شیروانی به دو صورت کلی جوشی و یا پرچی به سازه متصل می شود.

از این رو ضخامت های مختلفی برای آن در نظر گرفت. معمولا دامپا را در ضخامت های 0/3 تا 1/25 میل مورد استفاده قرار می دهند.

همچنین دامپا را می توان از ورق روغنی ، گالوانیزه ، گالوانیزه رنگی و آلومینیوم تولید نمود. تنوع رنگ های موجود ورق گالوانیزه رنگی به شرح زیر می باشد ( تنها محدودیت ورق های رنگی در اتصال از طریق پرچ آن به سازه می باشد) :

دامپا سفید رنگ رال 9016
دامپا قرمز رنگ رال 3000
دامپا بنفش رنگ رال 4005
دامپا قهوه ای رنگ ( رنگ سفال ) رال 8004
دامپا آبی رنگ رال 5015
دامپا نارنجی رنگ رال 2004
دامپا سبز رنگ رال 6024
دامپا قهوه ای سوخته رنگ رال 8017
دامپا زرد رنگ رال 1023
دامپا لیمویی رنگ رال 1028
دامپا صورتی رنگ رال 4003
 

 

دامپای روغنی حتی در ضخامت های پایین (0/6 میل ) نیز قابلیت جوشکاری دارد و محدودیت آن نیز مربوط به نیاز آن به رنگ کاری و امکان زنگ زدن آن است.

 

دامپا گالوانیزه رنگی سفید رال 9016

 

در زیر مشخصات فنی ورق طرح دامپا را ملاحظه می فرمایید: